BOKS TAJSKI

BOKS TAJSKI

Muay Thai, czyli inaczej tajski boks to bez żadnych wątpliwości jeden z najbardziej efektywnych, jeśli wręcz nie najbardziej efektywny spośród wszystkich stylów uderzanych. Treningi boksu tajskiego bardzo często stanowią element treningu przekrojowego w Mieszanych Sportach Walki. Efektywność muay thai wyraźnie widać również w formule K-1, gdzie zawodnicy wywodzący się z tego stylu rywalizują o miano najlepszych stójkowiczów z kick boxerami, na ogól bez problemów dystansując fighterów wywodzących się z boksu, taekwondo czy różnych odmian karate.

Czym jednak dokładnie charakteryzuje się boks tajski? Według standardowego wyobrażenia najważniejsze cechy odróżniające ten styl od klasycznego kick boxingu to używanie łokci oraz kolan a także sposób trzymania gardy. Jest to prawda, jednak warto mieć świadomość, że różnic pomiędzy Muay Thai a kick boxingiem jest znacznie więcej. Boks tajski jest stylem w dużej mierze skoncentrowanym na mocy uderzeń nogami, w tym zwłaszcza dewastujących przeciwnika low kicków. W porównaniu do Kick Boxingu, w Muay Thai walka jest nieco bardziej statyczna: mniej tutaj kombinacji uderzeń, a więcej wymian potężnych, pojedynczych ciosów. Charakterystyczna dla boksu tajskiego jest także walka w klinczu, stanowiąca element niezwykle pożyteczny a jednocześnie właściwie nieobecny w innych uderzanych stylach.

Kto może trenować Muay Thai? Właściwie każdy. Styl ten nie wymaga tak dobrego przygotowania gimnastycznego, jak na przykład karate lub taekwondo. Podczas treningów będziemy się również uczyć technik bardziej efektownych, jak kopnięcia obrotowe itp, jednak nie jest to element obligatoryjny a tym bardziej decydujący dla efektywności boksu tajskiego. Należy się jednak przygotować na ból: sparingi w Muay Thai bywają niezbyt przyjemne, nawet pomimo używania ochraniaczy. Jest jednak również istotny plus: nie tylko będziemy przyjmować potężne niskie kopnięcia lub uderzenia pięściami czy łokciami, ale również sami nauczymy się takie zadawać.

To nauka i doskonalenie

– pozycja

– poruszanie

– uderzenia kolanami i łokciami oraz obrony

– tajski klincz

– ciosy bokserskie: proste, haki, sierpy, krzyżowe oraz obrony

– kopnięcia: niskie, średnie, wyskoki, frontalne, zahaczające, obrotowe oraz obrony

– elementy taktyki

– ćwiczenia: ogólnorozwojowe, ukierunkowane i specjalistyczne

Daniel Prokurat
Trainer

Daniel Prokurat

Daniel Prokurat ur.21 czerwca 1985r. w Siedlcach. Polski zawodnik Muay Thai, K-1 i MMA a obecnie Trener. Ze sportem związany od najmłodszych lat życia.

    No events hours available!
    No events available!
    trening boksu tajskiego
    trening muay thai

    PODOBNY TRENING