Trening Interwalowy

Trening Interwalowy

Idea treningu interwałowego opiera się na zmiennej intensywności ćwiczeń. Po krótkim okresie intensywnego wysiłku następuje dłuższy okres wysiłku w natężeniu umiarkowanym. Czas, w którym ćwiczenia wykonuje się z dużą, a później średnią intensywnością, nazywany jest interwałem. Jest to rodzaj czasu cyklu ćwiczeń.

Trening interwałowy trwa zazwyczaj 20-40 minut. Składa z 4 faz:

  • rozgrzewki,
  • ustalonej liczby interwałów (zależnej od zaawansowania ćwiczącego; zazwyczaj 5-10 interwałów),
  • fazy rozciągania,
  • fazy schładzania.

Trening interwałowy może przybierać dowolne formy. Można wykorzystywać takie rodzaje wysiłku jak np. bieganie, jazda na rowerze, przysiady, pompki, skakanie przez skakankę. Tego rodzaju trening zalecany jest szczególnie osobom, które chcą spalić tkankę tłuszczową w możliwie najkrótszym czasie. Z badań wynika, że trening interwałowy jest w tym zakresie aż trzykrotnie skuteczniejszy w porównaniu z ćwiczeniami kardio, które wykonywane są w jednostajnym tempie. Treningu interwałowego nie powinny praktykować osoby, które nie uprawiały wcześniej żadnego sportu, gdyż jest on stosunkowo obciążający dla organizmu. Należy stopniowo przyzwyczajać organizm do zwiększonego wysiłku.

Daniel Prokurat
Trainer

Daniel Prokurat

Daniel Prokurat ur.21 czerwca 1985r. w Siedlcach. Polski zawodnik Muay Thai, K-1 i MMA a obecnie Trener. Ze sportem związany od najmłodszych lat życia.

trener personalny

PODOBNY TRENING