
Kiedy na czymś bardzo nam zależy, jesteśmy w stanie ponieść wiele wysiłku i poświęcenia, aby osiągnąć upragniony cel. Angażujemy środki, czas i swoje zdolności, aby odnieść sukces. Dotyczy to chociażby sytuacji, w której decydujemy się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Trudno wówczas o lekceważące podejście „jakoś to będzie”. Zdajemy sobie sprawę, że własny biznes oznacza maksimum zaangażowania i troski każdego dnia. Bardzo podobne podejście powinniśmy zastosować, jeśli chodzi o dbałość o własne zdrowie. O tyle jest to priorytet, że mamy je naprawdę tylko jedno i często łatwiej jest zlikwidować kiepsko prosperujący biznes niż przywrócić dobry stan zdrowia. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby zachować jak najdłużej dobre zdrowie i kondycję.
Kiedy wpadamy na pomysł intratnego biznesu, który ma przynieść nam zyski, ale także satysfakcję z wykonywanej pracy, wcześniej dokonujemy analizy rynku. Oceniamy w ten sposób nasze potencjalne szanse, zagrożenia i dokonujemy rachunków ewentualnych zysków i strat. Szacujemy także swoje aktualne możliwości, mocne i słabe strony. Bez tego wstępnego etapu, trudno mówić o profesjonalnym podejściu, które wówczas byłoby raczej przysłowiowym porywaniem się z motyką na słońce. Warto tę zasadę przenieść także na troskę o swoje własne zdrowie. Podjęcie decyzji o tym, że chcemy zadbać o zdrowie i kondycję również powinno wiązać się z dokonaniem oceny ogólnej sytuacji i stanu naszego organizmu. Warto np. rozpocząć od wykonania badań profilaktycznych, zwłaszcza jeśli nie wykonywaliśmy ich już od dłuższego czasu. Najbardziej podstawowe to badania krwi i moczu, czyli morfologia, badanie ogólne moczu, CRP oraz próby wątrobowe. Dobrze jest także wykonać pełen lipidogram oraz zmierzyć poziom cukru. Uzyskane wyniki z pewnością dadzą nam ogólny pogląd na funkcjonowanie organizmu. Badania laboratoryjne pozwalają ocenić stan zdrowia z perspektywy różnych układów naszego organizmu. Należy je zestawić także ze stanem naszej kondycji. Sygnałem ostrzegawczym jest chociażby duże zmęczenie nawet podczas niewielkiej aktywności fizycznej, typowo siedzący tryb życia czy nadwaga.
Aby prowadzona działalność gospodarcza w dalszej przyszłości okazała się „strzałem w dziesiątkę” trzeba mieć naprawdę dobry pomysł, który później trzeba odpowiednio wcielić w życie. Ktoś, kto wcześniej nie zajmował się prowadzeniem firmy, może mieć kłopot z tym, aby właściwie zaplanować i zrealizować swój plan. Jak wiemy, dobry pomysł to już dużo, jednakże nie wszystko. To zaledwie pierwszy krok do sukcesu. To, czy będziemy w stanie go osiągnąć, tak naprawdę uzależnione jest od naszych późniejszych działań. Bardzo często korzystamy z pomocy doświadczonych managerów, którzy doradzają nam jak właściwie stworzyć struktury firmy i włączyć się do konkurencji na rynku. Zasób wiedzy, który posiadają i umiejętności koordynacji działań znacznie ułatwia osiągnięcie sukcesu w prowadzeniu swojej działalności gospodarczej. Także tę prawidłowość możemy przenieść na troskę o swoje zdrowie. Takimi managerami od kondycji zdrowotnej naszych organizmów są trenerzy personalni, którzy pomogą nam właściwie zatroszczyć się o zdrowie.
Wprawny manager podpowie nam jak właściwie zorganizować pracę, jak zmotywować całą kadrę pracowniczą, przygotuje strategię, pomoże rozwiązać ewentualne problemy, a także będzie na bieżąco kontrolował postępy w pracy i rozwoju firmy i wprowadzał modyfikacje, jeśli okażą się niezbędne. Prawdą jest, że coraz więcej właścicieli firm decyduje się na zatrudnienie managera, gdyż jest to rozwiązanie sprawdzone i korzystne dla działania firmy. Wiąże się to także z koniecznością zdobycia się na pewnego rodzaju zaufanie takiej osobie i wdrożenie w życie jej wskazówek i porad. Stąd istotne jest, aby wybierać odpowiednich ludzi do tego typu funkcji. Z praktyki wynika, że warto słuchać rad managera, by nie narobić szkód firmie, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy w tym zakresie odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.
W trosce o własne zdrowie także możemy skorzystać z pomocy „managera”, czyli trenera personalnego. Na początku określi on nasze predyspozycje i ustalani typ ćwiczeń, najbardziej adekwatny do naszej obecnej kondycji i stanu zdrowia. Ułoży nam także harmonogram treningów, który będzie kontrolował i modyfikował w miarę upływu czasu. Trener personalny przygotuje także dla nas odpowiedni jadłospis i ewentualnie zasugeruje wprowadzenie dodatkowych suplementów diety, a także zmianę niektórych nawyków. Dla osób, które rozpoczynają przygodę z aktywnością fizyczną i troską o własne zdrowie, obecność trenera personalnego to optymalne rozwiązanie, które pozwoli osiągnąć sukces. Warto słuchać rad trenera, aby nie szkodzić własnemu organizmowi.
Dobry manager to nie tylko szansa na wdrożenie odpowiednich strategii, planów i ich koordynacja, ale również korzyści wynikające z umiejętności interpersonalnych, które powinny cechować osoby na tym stanowisku. Chodzi tutaj o umiejętność słuchania pracowników, motywowania ich, wyznaczania właściwych celów, oceniania i budowania z nimi właściwych relacji, opierających się na zaufaniu, dobrej atmosferze i otwartości. Z powodzeniem można przenieść ten obraz na relację trenera personalnego z jego podopiecznym. Wiedza merytoryczna to bardzo ważny element, jeśli chodzi o dobrego trenera. Równie ważna jest jednak cała „otoczka”. Trener personalny to osoba, która potrafi słuchać i motywować osobę, która postawiła sobie za cel poprawić stan swojego zdrowia i kondycji.
Często bywa, że mierząc się z tym celem w pojedynkę, szybko możemy się zniechęcić. Kiedy jednak korzystamy z pomocy doświadczonego trenera oprócz odpowiednio dobranych ćwiczeń i diety, możemy liczyć także na dawkę motywacji oraz wyrozumiałości. Pomoc trenera personalnego, porównywana do funkcji sprawnego managera w firmie, to klucz to osiągnięcia sukcesu w trosce o swoje zdrowie. Warto potraktować to jako priorytet, gdyż dobra kondycja naszego organizmu przekłada się także na inne sfery naszego życia. Jeśli jest coś na czym warto oszczędzać, z pewnością nie jest to zdrowie.