Znaczenie stójki w walce MMA

boks tajski

Stójka w walkach typu MMA przyjmuje bardzo różne formy, zaś jej kontynuacją jest zazwyczaj walka w parterze. Wśród osób trenujących MMA panuje opinia, że walki w stójce jest łatwiej się nauczyć niż w parterze, który wymaga stosowania bardzo wypracowanej techniki. Jednak dobrzy zawodnicy powinni specjalizować się w obu częściach, by być jak najbardziej konkurencyjnymi przeciwnikami. Znaczenie stójki w MMA jest więc ogromne. To ona bowiem rozpoczyna walkę i determinuje jej dalszy przebieg. Już na tym etapie może generalnie dojść do rozstrzygnięcia walki bądź przynajmniej osiągnięcia w niej ogromnej przewagi.

Stójka w boksie, a stójka w MMA

Tuż po opanowaniu podstaw bokserskich pierwszy rodzaj sparingu w stójce to pojedynek bokserski. W MMA oprócz typowego dla boksu klinczu i zwarcia istotne jest także obalenie. Na potrzeby samoobrony zawodnik MMA ćwiczy także akcje, które są w boksie zabronione, a więc ciosy poniżej pasa, w tył głowy i plecy. Boks nie uczy walki w dłuższym dystansie, gdzie można dokonywać ataku za pomocą nóg, ani w półdystansie, gdzie można używać łokci i kolan.

Walka w stójce przypomina walkę bokserską, jako że zawodnicy mogą używać wszelkich uderzeń jakie są dostępne w pięściarstwie. Jednak to nie wszystko. W MMA stosowane są także inne uderzenia, które mają na celu wykończenie przeciwnika. W boksie zawodnicy bronią się jedynie od pasa w górę, zaś wszelkie uderzenia poniżej pasa są karane punktami minusowymi, a czasem nawet dyskwalifikacją. Walka w stójce w MMA wymaga większej ostrożności, jako że należy bronić się przed uderzeniami z ręki, jak i kopnięciami.

Strikerzy – mistrzowie walki w stójce

Zawodnicy, którzy najlepiej się czują w stójce nazywani są strikerami. Posiadają bardzo mocny cios, od którego przeciwnik może już nie ustać na nogach. Wówczas kwestią czasu jest dokończenie dzieła w parterze. Strikerzy czerpią z takich sztuk walki jak taekwondo, karate, Kick-boxing czy aikido.

Walka w stójce a inne sztuki walki

Stójka w różnych sztukach walki przybiera odmienny przebieg. I tak np. w kumie dystans jest zdecydowanie dłuższy niż w boksie, większe jest również pole trafień i można atakować lub bronić się przy pomocy nóg.

Z kolei w muay thay już w momencie stójki zawodnik dokonuje podcięć i ataków na nogi, co w ogóle nie jest praktykowane w boksie. Zawodnik umiejący walczyć posługiwać się technikami muay thay przed przejściem do walki w parterze dokonuje mieszanych uderzeń – ciosów bądź kopnięć w stójce. Osoba, która trenowała boks tajski wykorzysta oprócz tego ataki łokciem oraz kolanem. Pojedynek w stójce inaczej będzie przeprowadzał zawodnik ze specjalizacją zapasów czy judo. Dla niego najistotniejsze będzie przejście do parteru, gdzie będzie męczył przeciwnika wszelkiego rodzaju dźwigniami, duszeniami, trzymaniami itd. Ciekawym urozmaiceniem i poszerzeniem wiedzy dla każdego zawodnika MMA może być obserwacja zapaśników sumo, których sztuka walki oparta jest w całości na stójce. Walka w stójce jest niewątpliwie jednym z najważniejszym elementów całego pojedynku MMA i może zdecydować o przebiegu walki.