Trening szybkości w boksie

Co to jest szybkość i dlaczego jest tak ważna?

Szybkość to zespół regularnie wykonywanych czynności w jak najkrótszych odcinkach czasu. Należy do umiejętności motorycznych człowieka i można ją poprawić odpowiednio opracowanym planem ćwiczeń fizycznych. W treningu bokserskim szybkość stanowi jedną z najistotniejszych składowych tego sportu. Szybkość jest zależna od cech, w które wyposażyła nas natura, między innymi od sprawności układu nerwowego i dobrej koordynacji nerwowo – mięśniowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby wypracować sobie szybkość za pomocą odpowiednich treningów. Bardzo ważne jest to, żeby trening był opracowany personalnie i wykonywany pod okiem specjalisty.

Szybkość ogólna a specjalna – co je różni?

W treningu bokserskim liczy się precyzja zadawania ciosów, odpowiednia postawa i technika oraz wcześniej wspomniana szybkość. Dzielimy ją na dwa etapy – ogólną i specjalną. Oba etapy cechują się tym, że wymagają odpowiedniego przygotowania i spersonalizowanego treningu, który będzie dostosowany do możliwości organizmu. Etap kształtowania szybkości ogólnej składa się na rozwój refleksu i sprężystości, wybiegów, dynamiki, siły i wytrzymałości całego ciała. Jest to etap poprzedzający wypracowywanie szybkości specjalistycznej, której trening jest o wiele bardziej wymagający i rozwija bardziej dosadne umiejętności boksera. Szybkość specjalistyczna to zespół czynności, które muszą mieć wypracowane solidne podstawy u sportowca – czyli szybkość ogólną. Niejako przygotowuje ona boksera do rozpoczęcia treningu szybkości specjalistycznej i podjęcia kolejnych kroków w szlifowaniu precyzji oraz umiejętności bokserskich. Najważniejsze umiejętności zdobywane podczas treningów szybkości specjalistycznej to szybkość reakcji i zadawania ciosów oraz szybkość ich unikania. Istotne jest, żeby zarówno trening szybkości ogólnej, jak i specjalistycznej odbywał się pod okiem trenera personalnego. Odpowiednio opracowany plan treningowy przyniesie długofalowe i skuteczne rezultaty.

Motywacja i zaangażowanie

Obie strony – trener personalny i zawodnik, powinni być jednakowo mocno zaangażowani w trening na każdym etapie. Dlaczego jest to tak ważne? Zarówno amator, jak i zawodowy bokser ma chwile braku motywacji i frustracji. Sport, a zwłaszcza boks charakteryzuje się tym, że wymaga umiejętności przełamywania swoich barier i ciągłego doskonalenia umiejętności. Trener personalny nie tylko pomoże ułożyć odpowiedni plan treningowy, ale również zadba o odpowiednie motywowanie zawodnika.

Indywidualne podejście do treningu dzięki pracy z trenerem personalnym w Warszawie, niesie za sobą cały szereg korzyści, które uskutecznią trening. Wypracowywanie cechy motorycznej, jaką jest szybkość ogólna i specjalistyczna, jest niezwykle trudne kiedy brak nam doświadczenia. W celu osiągnięcia jak najlepszych i najszybszych rezultatów, powinniśmy wziąć pod uwagę współpracę z trenerem personalnym, który zadba o technikę wykonywania ćwiczeń, naszą motywację oraz prawidłowy rozwój. Trening szybkości wiąże się również z kontuzjami, którym ulegają zawodnicy, których trening nie jest dostosowany do możliwości ich organizmu.