Jak przygotować się na pierwszy trening personalny?

Spora część osób obawia się swojego pierwszego treningu z trenerem profesjonalnym. Mimo tego, że czujemy przed nim delikatne podekscytowanie, to również doświadczamy małego stresu. Rzeczywistość jest jednak taka, że nie mamy się czego bać. Jedyne co warto zrobić to odpowiednio przygotować się do takiego spotkania. W jaki sposób?

Co zabrać ze sobą na pierwszy trening personalny?

Najważniejsze jest to, aby przygotować dawkę zaangażowania oraz dobrego humoru. Bez tego trening po prostu się nie uda. Równie ważne jest określenie swoich celów, gdyż będzie to jedno z pierwszych pytań, jakie usłyszymy od naszego trenera personalnego. Co więcej, jeśli borykaliśmy się z pewnymi problemami zdrowotnymi, czy też kontuzjami lub znajdujemy się pod opieką lekarza, należy przestudiować swoją dokumentację medyczną, aby móc swobodnie opowiadać o swoich dolegliwościach.

Nie możemy również zapomnieć o obuwiu sportowym oraz odpowiednim stroju, a także klapkach, dzięki którym będziemy mogli się odświeżyć po naszym treningu. Bardzo ważna jest również niegazowana woda mineralna oraz ręcznik. Będzie on nam służył nie tylko do ocierania potu z czoła, a także w trakcie ćwiczeń, które wymagają korzystania ze sprzętu sportowego. To kwestia higieny oraz komfortu, o który po prostu warto dbać.

Jak wygląda wywiad trenera personalnego z klientem?

Zupełnie standardowym działaniem każdego trenera personalnego jest przeprowadzenie konsultacji treningowej ze swoim klientem jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń. Co jest w niej zawarte?

  • Ustalenie celów oraz pomiary ciała;
  • Wywiad medyczny;
  • Podsumowanie, a także plan współpracy;
  • Później może nadejść czas treningu wprowadzającego.

Każdy profesjonalny trener osobisty rozpocznie współpracę od rozmowy, która będzie wyglądała w podobny sposób. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pozwala ona zrozumieć specjaliście nasze preferencje oraz ograniczenia. Co więcej, od takiego wywiadów zależą także efekty treningowe oraz bezpieczeństwo i zdrowie. W związku z tym, jeśli nasz trener personalny od początku rozpocznie ćwiczenia bez żadnej rozmowy, warto po prostu zastanowić się nad jego zmianą.

Wywiad medyczny przed treningiem – co warto wiedzieć?

W czasie takiej rozmowy celem trenera personalnego jest określenie naszego stanu zdrowia, co będzie pozwalało mu na wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do wysiłku fizycznego, a co za tym idzie, dobranie poprawnego treningu dla osób, które mają problemy zdrowotne. O jakie schorzenia powinniśmy zostać zapytani? Przede wszystkim o problemy z układem krążenia, ruchu, czy też wydalniczym, a także wszelkie bóle pleców oraz kończyn. Co więcej, równie ważne jest przedstawienie swojego stylu życia. Sposób odżywiania, sen, stres, czy poziom aktywności w czasie wolnym i w pracy odgrywa bardzo istotną rolę.

Ustalanie celów oraz przed treningowe pomiary – jak to wygląda?

Cele treningowe bez względu na wszystko powinny być określone przez nas, a nie samego trenera. Jego zadaniem jest jedynie podpowiedzenie nam, na co warto zwrócić uwagę. W związku z tym musimy opowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę chcemy osiągnąć. Kiedy już to zrobimy, trener personalny przejdzie do odpowiednich pomiarów celem ustalenia punktu wyjściowego. Jak wyglądają? Specjalisty zmierzy obwody, wagę początkową, a także pomiar składu ciała. Możemy także zrobić sobie tak zwane zdjęcie „przed”, gdyż większość osób nie zauważa zmian, do których dochodzi w trakcie ćwiczeń. W związku z tym taka fotografia może być potwierdzeniem naszej ciężkiej pracy.