Trening samemu a nauka pod okiem trenera personalnego

trening muay thai

W ostatnich latach obserwuje się duże zainteresowanie zdrowym stylem życia. Jednym z jego elementów jest szeroko rozumiana aktywność fizyczna. Część osób wybiera aktywność uprawianą na świeżym powietrzu, biegi, jazdę na rowerze lub nordic walking. Inna grupa osób decyduje się na ćwiczenia na siłowni. Wybierają trening samodzielny lub pod okiem doświadczonego trenera personalnego. Co jest lepszym wyborem, co pozwoli osiągnąć lepsze rezultaty?

Trener personalny – specjalista od treningu, diety i dobrego samopoczucia.

Trener personalny to osoba, która pomaga dobrać odpowiednie ćwiczenia, dopasowane do danej osoby. Układa indywidualne programy treningowe, doradza, w jaki sposób się odżywiać, aby osiągną lepsze wyniki. Trener personalny motywuje swoich podopiecznych, dba, aby nie poddawali się i ćwiczyli, mimo czasem występujących kryzysów. Główną rolę trenera personalnego jest pokazywanie i uczenie prawidłowych technik wykonywanych ćwiczeń. Technika w czasie ćwiczeń to podstawa, tylko prawidłowo wykonywane ćwiczenia pozwolą osiągnąć wymagane efekty. Źle wykonywane ćwiczenia mogą być przyczyną poważnej kontuzji i bólu mięśni. Trener personalny powinien doskonale znać teorię i metodykę treningu, jego zadaniem jest przekazanie jej głównych zasad klientowi. Plan treningowy zawsze ustalany jest pod danego klienta, brane jest pod uwagę jego zdrowie, kondycja i oczekiwania. Często przed ułożeniem plany wymagana jest konsultacja z lekarzem lub dietetykiem.

Jaki powinien być trener personalny?

Oczywiście nie każdy trener jest specjalistą w swojej dziadzinie. Dziś wiele osób uważa się za trenerów, mimo że nie posiadają niezbędnej wiedzy i doświadczania. Niestety, jest to bardzo szkodliwe, osoby, które zdecydowany się na trenera bez odpowiedniej wiedzy, często szybko rezygnują z treningów i zrażają się do dalszych poszukiwań. Trener personalny z prawdziwego zdarzenia powinien interesować się nie tylko sportem, ale również psychologią i dietetyką. Może to być osoba, która ukończyła Akademie Wychowania Fizycznego, ewentualnie dobry kurs uprawniający do pracy trenera. Odpowiednie wykształcenie można uzyskać na kursie prowadzonym przez doświadczoną kadrę. Często dobrze zorganizowane kursy odbywają się na uczelniach wyższych np. na AWF. Niektórzy trenerzy personalni uczą się w międzynarodowych szkołach takich jak American College of Sports Medicine, czy Cross Fit. Bardzo ważne jest ciągle samodoskonalenie się, podnoszenie swojej wiedzy i zdobywanie nowych kwalifikacji.

Dlaczego warto korzystać z usług trenera personalnego?

Pomoc trenera personalnego jest niezbędna, aby uzyskać dobre efekty, cieszyć się nie tylko idealnym ciałem, ale również zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Trener pomoże zmotywować się do ćwiczeń, dba o ich efektywność i regularność. Bez pomocy specjalisty nikt nie jest w stanie wykonać treningu o takiej intensywności i objętości jak przy pomocy trenera. Treningi odbywają się nie tylko na siłowni, często również na basenie, na świeżym powietrzu, w lesie lub nad morzem. Trener tak organizuje treningi, aby nie były nudne, ale jednocześnie idealnie rozwijały mięśnie oraz wytrzymałość. Dobry trener personalny musi umieć słuchać swojego klienta, wczuć się w jego potrzeby. Powinien być charyzmatyczny, kreatywny i cierpliwy. Jednocześnie musi być stanowczy i dużo wymagać. Tylko takie cechy zapewnią efektywny trening i szybkie efekty. Trener musi przekonać swojego klienta, że aby osiągnąć sukces, trzeba ciągle dbać o siebie. Liczy się regularność, nie można po osiągnięciu pierwszych efektów zrezygnować i wrócić do dawnego stylu życia. Aby utrzymać efekty, trzeba na co dzień prowadzić zdrowy styl życia i regularnie ćwiczyć. Tylko takie podejście zapewni drogę do sukcesu. Dobry trener musi przekazać klientowi, co jest prawdą, a co fałszem. Wokół ćwiczeń narosło wiele błędnych zasad, które trener musi rozwiać. Przykładem tego może być błędne przekonanie na temat uzyskania płaskiego brzucha. Ludzie są przekonani, że aby mieć płaski brzuch, z ładnie zarysowanymi mięśniami wystarczy wyłącznie wykonywać „brzuszki”. To oczywiście nie prawda, niezbędny są ćwiczenia na całe ciało. Mitem jest również, że aby osiągną sukces, trzeba trenować codziennie lub aby schudnąć należy mocno ograniczyć jedzenie. Właśnie takie mity musi rozwiać idealny trener. Między nim a klientem musi zaiskrzyć, tylko to jest gwarancja udanej współpracy. Muszą odpowiadać sobie mentalnie, po prostu się lubić.

Trener personalny jest bardzo pomocny, zwłaszcza na początku drogi ze sportem. Jeżeli nauczy nas prawidłowej techniki, przekaże potrzebne umiejętności i nauczy regularności, możemy zrezygnować z jego usług i zacząć ćwiczyć samodzielnie. Ale to tego potrzeba czasu i dużo samozaparcia.