Gęstość kości oraz jej stopniowy zanik z wiekiem

Treningi motoryczne

Wraz z upływem czasu wiele funkcji naszego organizmu ulega osłabieniu i pogorszeniu. Dlatego niezastąpiona w tym zakresie jest profilaktyka.

Czym jest gęstość kości?

Gęstość kości jest głównym parametrem, który pomaga w diagnostyce osteoporozy. Badanie, które ma na celu określenie gęstości kości nazywane jest densytometrią. Gęstość kości poprzez wiele czynników staje się coraz mniejsza.

Czas nie jest naszym sprzymierzeńcem

„Cichy złodziej kości”, bo tak także bywa nazywana osteoporoza, powoduje, że nasze kości ulegają uszkodzeniu. Schorzenie to osłabia je prowadząc do zaniku naszej tkanki kostnej, choroba postępując powoduje, że nasze kości z czasem zaczynają swoją strukturą przypominać gąbkę. Taka degradacja skutkuje podatnością na załamanie, nawet podczas niewielkich urazów. Bardzo wielu z nas zaniedbuje badania profilaktyczne i dopiero w momencie urazu dowiaduje się, że cierpi na to schorzenie. Niestety stąd nazwa „cichy złodziej kości”, ponieważ przebieg schorzenia nie daje żadnych objawów. Nic nas nie boli, nie dostajemy żadnego ostrzeżenia od naszego organizmu.

Jakie są przyczyny osteoporozy?

Na tę dolegliwość znacznie częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Związane jest to częściowo z macierzyństwem i karmieniem piersią, podczas którego, szczególnie jeżeli trwa długo powoduje znaczą utratę wapnia z organizmu kobiety. W dalszej przyszłości skutkuje to podatnością na urazy i nieuchronnie prowadzi do osteoporozy. Nie bez przyczyny pozostają też czynniki genetyczne. Statystycznie najbardziej narażone na to schorzenie są kobiety, które mają za sobą już menopauzę, jednak zdarza się, że zapadają na nią osoby znacznie młodsze. Często decydujące bywają tu podłoże hormonalne. Każdy z nas w momencie narodzin posiada maksymalną dla samego siebie gęstością kości, która osiągana jest, aż do dorosłości. Jednak nasze zaniedbania w postaci nieprawidłowej diety oraz braku dostarczania odpowiedniej ilości witaminy D3,powodują, że gęstość, którą nam „zaprogramowano” będzie zmniejszona. Dlatego tak ważna jest suplementacja kobiet w ciąży tą witaminą jednak temat ten jest niewystarczająco nagłaśniany, przez co wiele kobiet po prostu o tym nie wie. Można więc powiedzieć, że większa gęstość kości w momencie narodzin oznacza mocniejsze kości w późniejszym okresie życia. Podczas całego naszego życia w kościach zachodzą dwie zmiany- mineralizacja oraz demineralizacja. Im człowiek młodszy tym większa przewaga mineralizacji nad demineralizacją. Im człowiek starszy proporcje tych procesów zostają odwrócone, zaczyna się, to najczęściej od trzeciej, czwartej dekady naszego życia, a bywa, że wcześniej.

W jaki sposób możemy zapobiegać osteoporozie?

Tak naprawdę najbardziej skuteczna profilaktyka osteoporozy powinna zaczynać się już w czasie życia płodowego i powinna trwać, aż do zakończenia procesu rośnięcia, czyli do dorosłości. Bardzo ważne jest, żeby podczas budowy kości dostarczać organizmowi czynników, które są mu wtedy niezbędne, czyli jej budulców. Nieoceniona w profilaktyce osteoporozy jest witamina D3, ważne są też białko i wapń. Dostarczanie tych budulców powinno odbywać się w jak największym stopniu naturalnie, czyli poprzez odpowiednio zbilansowana dietę. Ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości nabiału. Dużą zawartością wapnia wyróżniają się także np.: kapusta, mak, jarmuż, sezam, czy migdały. Oprócz wapnia i witaminy D istotne w procesach kostnych jest dostarczanie magnezu, cynku, witaminy K, oraz kwasów omega, ponieważ musimy także mieć świadomość, że większość witamin rozpuszcza się w tłuszczach. Zażywanie witamin, czy dostarczanie ich pod postacią naturalną, także musi odbywać się przy udziale tłuszczów inaczej te witaminy nie wchłoną się do naszego organizmu. Ważna jest także dbałość o naszą kondycję fizyczną poprzez zapewnienie naszemu organizmowi odpowiedniej dawki ruchu, przez sport albo umiarkowaną kondycję fizyczną.

Osteoporoza dopada nas z zaskoczenia, dlatego powinniśmy dbać o siebie, bo zdrowie mamy tylko jedno i to w dużej mierze od nas zależne jest, w jakim stanie ono się znajduje. To naszych rękach jest utrzymanie naszego ciała, a co za tym idzie całego organizmu w jak najlepszym stanie.