Ból stopy – jak sobie pomoc

Żyjemy w dobie, w której aktywność fizyczna odgrywa znaczącą rolę w naszym życiu. Przyjęliśmy nową modę tzw.: życia fit i ogólnego oddawania się określonej dyscyplinie sportu. Chcemy, by nasze ciała wyglądały lepiej, były bardziej wysportowane, bez zbędnych kilogramów i wiszącego brzucha, tak typowego dla pracy za biurkiem. Obecnie do jednych z najczęściej wybieranych dyscyplin należy bez wątpienia bieganie, jazda na rowerze czy gry zespołowe, jak np.: piłka nożna. Warto zaznaczyć, że pomimo tego, że bezsprzecznie uprawianie sportu zbawiennie wpływa na nasze samopoczucie, tak uprawiane bez nadzoru może doprowadzić do szeregu niepotrzebnych kontuzji. Powinniśmy unikać takiego forsowania organizmu, aby oszczędzić sobie cierpienia. Warto zadać sobie pytanie, w którym miejscu można nabawić się dyskomfortu.

Jedną z najczęstszych dolegliwości jest ból stopy, na którą składa się 26 kości, 33 stawy, a także wiele mięśni. W stopie możemy wyróżnić kości stepu, do których zaliczamy siedem kości – piętowa, skokowa, sześcienna, łódkowata oraz kości boczna, pośrednia, a także przyśrodkowa. Drugą częścią jest śródstopie, gdzie znajdziemy pięć kości, które mają za zadanie połączenie się kośćmi stepu i palców. Te ostatnie są zbudowane z 14 kości. Ponadto wszystko to jest połączone ze sobą więzadłami i mięśniami. Kiedy zagłębiamy się w ogólną budowę stopy możemy zauważyć, że przy nieumiejętnym uprawianiu naszej aktywności jesteśmy w stanie doprowadzić do kontuzji. Ból stopy doprowadza do znaczącego dyskomfortu, który utrudni nam życie. O ile niektóre przypadłości są nieznaczne, ponieważ zależą tylko od złego obuwia, to możemy mówić o szczęściu. Jednakże możemy natrafić na takie dolegliwości, które będzie bardzo ciężko wyleczyć. Stopy nie można tylko chociażby stłuc, zwichnąć czy skręcić. Jesteśmy narażeni również na tzw.: „paluch biegacza“ czyli przypadłość, której towarzyszy ból, gdy ciężar ciała przekładamy na chorą stopę. Nie należy lekceważyć bólu stopy, ponieważ mają za zadanie spełniać ważne funkcje. To co warte podkreślenia jest to, że wyjście z takiego dyskomfortu może okazać się czasochłonne oraz doprowadzi do zaprzestania uprawiania aktywności fizycznej. Jak więc najlepiej poradzić sobie przy pierwszych kontaktach ze sportem?

Na pewno przy uprawianiu aktywności fizycznej warto zadbać, by w pierwszej fazie naszego postanowienia skorzystać z oferty trenera personalnego. To zawód, który jest bardzo popularny w dużych miastach, takich jak np.: Warszawa. W tym mieście dobrego trenera personalnego zainteresowani wyszukują poprzez frazę „trener personalny warszawa“. Warto skorzystać z takiej osoby, która sport uprawia już od dziecka oraz przeszła przez wiele dyscyplin sportowych. Startowała w różnych zawodach, a więc praktycznie szkoliła swój warsztat.To pozwala, aby nie zamknęła się tylko w jednym szablonie, ale myślała szerzej. Wybierając swojego trenera należy zwrócić uwagę na to, jakie w swoim dorobku ma wykształcenie. Ważne, by ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego z tytułem magistra oraz mógł się pochwalić kursami trenerskimi.